Nie dajmy się uwieść magii świątecznych wystaw zachęcających nas do odwiedzania sklepów i kupowania tego, czego nie planowaliśmy. Badania pokazują, że w porównaniu z Europejczykami, Polacy są najbardziej skłonni do przekraczania kwoty, jaką wydają na święta. Nie daj się wciągnąć w szał zakupów i nie trać pieniędzy. Pokażemy Ci, jak tego nie robić. Pierwszy krok to nie dać się uwieść świątecznym wystawom, które namawiają nas do wejścia do sklepów i kupienia tego, czego nie planowaliśmy. W Europie jesteśmy najbardziej narażeni na przekroczenie budżetu. A zakupy prezentów powinny odbyć się przed 23 grudnia, aby zakupy na ostatnią chwilę nie spowodowały utraty kontroli nad finansami. W obniżeniu kosztów może pomóc także planowanie zakupów i zamawianie niektórych rzeczy przez internet. Zakupy świąteczne są częścią świątecznej tradycji — a teraz możemy dodać do nich element innowacji. Jeśli kupisz prezenty online, Twoi bliscy nawet się nie zorientują!
Uwaga na finanse w przedświątecznym szale zakupowym
Święta Bożego Narodzenia to czas radości i tradycji, ale także czas, w którym musimy szczególnie uważać na nasze finanse. Szacuje się, że Święta Bożego Narodzenia kosztują nas miesięcznie mniej więcej tyle samo, co wydatki na życie. Warto więc zastanowić się nad ceną towaru przed zakupem lub pomyśleć o zakupie na kredyt. Poradnik “Prezenty świąteczne — jak nie wydać na nie fortuny” pomaga nam dokonywać świadomych wyborów, planować z wyprzedzeniem i wypatrywać okazji. W okresie świątecznym trudno oprzeć się wszelkim pokusom, ponieważ sklepy są szczególnie atrakcyjne w tym czasie. Nawet jeśli spodziewamy się dużych rabatów, nasz portfel będzie musiał przejść poważny test. Dzięki Internetowi, od teraz możesz łatwo dowiedzieć się, jak nie wydać zbyt dużo pieniędzy na święta. Znajdziesz tam wszelkiego rodzaju pomysły, wskazówki i triki, które pomogą Ci zaoszczędzić na zakupach.
Biznes i finanse. Święta to nie apokalipsa, nie kupuj jedzenia na zapas
Drugą, po prezentach, najdroższą pozycją na liście świątecznych wydatków są artykuły spożywcze potrzebne do przygotowania Wigilii i spędzenia czasu z rodziną przy wigilijnym stole. Ta przyjemność kosztuje nas średnio 511 zł. Aby ograniczyć koszty tych zakupów, kierujmy się umiarem i zasadą “kupuję tyle, ile jem”. Chodzi o to, by nie robić zakupów na wyrost, bo wiele produktów ma krótki termin przydatności do spożycia i szybko się psuje, a tym samym marnuje. Niestety, problem ten występuje nie tylko po świętach. Federacja Polskich Banków Żywności podaje, że w Polsce marnuje się aż 9 mln ton żywności rocznie. Według Deloitte na jedną osobę marnuje się średnio 235 kg żywności rocznie. Ci, którzy sami przygotowują świąteczne prezenty i gotują potrawy zgodnie z rodzinnymi tradycjami, jak nie wydać dużo pieniędzy. Po pierwsze, nie wolno kupować i przygotowywać więcej niż potrzeba. Z danych Banku Żywności wynika, że średnio Polacy wyrzucają rocznie około 235 kilogramów jedzenia. To tyle, ile waży dwoje ogromnych dorosłych. Co robić? Nie kupować niepotrzebnych rzeczy, a to, co konieczne kupować z umiarem.
Gdy nasz budżet świąteczny pęka w szwach
Kiedy świąteczny budżet staje się napięty, ludzie czasami sięgają po pożyczkę. Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji tego typu działań. Karta kredytowa pozwala nam kupować towary i usługi na kredyt, odraczając pełną płatność na kilka miesięcy po otrzymaniu towaru lub usługi. Od niespłaconego salda naliczane są jednak odsetki od dnia jego powstania. Oznacza to, że musisz upewnić się, że będziesz miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć wszelkie niespłacone salda przed zakończeniem okresu bezodsetkowego. Posiadacze kart kredytowych mogą wybierać spośród dwóch rodzajów kart kredytowych: takich, które naliczają odsetki, gdy saldo nie jest spłacane w całości każdego miesiąca (zwanych “kredytami odnawialnymi”) oraz takich, które naliczają jednorazowo stałą stopę procentową (zwanych “kartami obciążeniowymi”). Te ostatnie są często używane przez osoby, które chcą tylko raz na jakiś czas kupić towary lub usługi i spłacić całą kwotę jednorazowo.