Poświąteczne wyprzedaże – jak uchronić się przed fałszywymi promocjami

Według Krajowego Centrum ds. Oszustw, oszustw internetowych jest coraz więcej. Policja rejestruje rocznie około pół miliona przypadków oszustw. Na oszustwa jesteśmy podatni szczególnie wtedy, gdy przyzwyczajeni jesteśmy do nadzwyczajnych okazji. Najczęściej fenomenalne promocje maję miejsce przed lub po świętach. Sklepy czyszczą magazyny i aby nie płacić za dużych podatków pozbywają się zapasów magazynowych. Warto upewnić się, że kupując on-line nie narażamy się na liczne obecne w sieci zagrożenia.

Aby uchronić się przed tym zagrożeniem, należy poznać jego główne formy:

  1. Reklamowanie nieracjonalnie niskich cen: Towary są często reklamowane po cenach, które są znacznie niższe niż zwykle. Sprzedawca obiecuje, że będzie sprzedawał towary po tych cenach tylko przez określony czas. W rzeczywistości takie ceny są fikcyjne lub towary nie są dostępne w tej cenie lub cena obowiązuje tylko dla niektórych towarów, a dla innych nie.Do takich ofert należy podchodzić z ostrożnością! Nawet jeśli towar jest prawdziwy i można go nabyć po oferowanej cenie, możliwe jest, że przy dostawie dowiesz się, że musisz zapłacić dodatkowe koszty lub podatki.
  2. Reklamowanie towarów, które nie istnieją: Klient składa zamówienie wierząc, że otrzyma prawdziwe towary reklamowane na stronie internetowej, ale w rzeczywistości nic nie otrzymuje.
  3. Fałszywe strony internetowe: Strona internetowa wygląda jak oryginalny sklep internetowy, a jeśli coś z niej zamówisz, możesz nic nie otrzymać. Dane wprowadzone do Twojego komputera mogą zostać skradzione i wykorzystane do kradzieży tożsamości.
  4. Inne oszukańcze działania: Fałszywe strony internetowe, kopie znanych sklepów internetowych, ataki phishingowe i wiadomości SMS od “banków” z prośbą o podanie danych lub ich aktualizację.

Jak nie dać się oszukać?

Aby nie stać się celem ataków phishingowych, miłośnicy zakupów powinni przestrzegać następujących zasad:

  1. Nigdy nie wpisuj swojego loginu i hasła na podejrzanych stronach internetowych. Jeśli nie możesz potwierdzić ich autentyczności, sprawdzając pasek adresu lub certyfikat SSL strony, nie wpisuj swoich danych uwierzytelniających.
  2. Sprawdź, jakie linki prowadzą do odwiedzanej strony. Jeśli link został udostępniony za pośrednictwem poczty elektronicznej, może być zagrożony i prowadzić do złośliwych stron phishingowych. Jeśli nie masz pewności, sprawdź link w wyszukiwarce, takiej jak Google lub Bing, zanim na niego klikniesz.
  3. Sprawdzaj dodatkowe zabezpieczenia na witrynach oferujących zakupy online. Znaki te świadczą o tym, że dana witryna jest zabezpieczona przed atakami złośliwego oprogramowania. Obecność tych znaków wskazuje, że znajdujesz się w środowisku godnym zaufania podczas dokonywania transakcji z użyciem danych konta bankowego lub karty kredytowej.
  4. Korzystaj z oprogramowania antyphishingowego i filtrów antyspamowych, aby monitorować wiadomości e-mail i blokować zainfekowane załączniki przed dotarciem do Twojej skrzynki odbiorczej. Zapobiegnie to przedostawaniu się ataków phishingowych do Twojego komputera i zainfekowaniu go oprogramowaniem szpiegującym, które może wykraść Twoje dane bankowe online*.

Jak nie dać się oszukać podczas internetowych zakupów

Świat sprzedaży internetowej jest pełen pułapek. I szybko się rozwija – w tym roku bardziej niż kiedykolwiek będziemy mogli porównać ceny w różnych sklepach i dokonać wyboru. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach najtańsza cena nie gwarantuje najwyższej jakości usług i odwrotnie – to, co wygląda jak okazja, może okazać się pułapką.

Chcemy pomóc Wam w wyborze najlepszych ofert i uniknąć przykrych niespodzianek. Obok naszych stałych wskazówek dotyczących zakupów, przygotowaliśmy krótki poradnik, jak bezpiecznie kupować na nieznanych stronach internetowych.”

– Cyberprzestępcy często wykorzystują błędy niewidoczne na pierwszy rzut oka, tj. rejestrują domeny o nazwach niemal identycznych lub podobnych do nazw popularnych firm czy marek – dodaje Zagórski, dlatego warto sprawdzić, czy adres URL nie ma literówek lub innych błędów.