Na czym nie warto oszczędzać

Problem z oszczędzaniem pieniędzy polega na tym, że często mylimy się co do tego, jak to zrobić. Oczekujemy, że będziemy w stanie oszczędzać bez zmieniania czegokolwiek w naszym życiu. Chcemy żyć jak dawniej, a jednocześnie oszczędzać więcej. To po prostu nie jest możliwe.

Bardzo trudno jest też oszczędzać na czymś, czego się naprawdę potrzebuje. Mówiąc “potrzebujesz” mam na myśli coś, co kupujesz wystarczająco często i bez czego nie możesz żyć przez kilka dni. Bardzo trudno jest oprzeć się kupnie nowej pary butów, jeśli zużywasz swoje stare co miesiąc, a w domu nie ma innych butów. I trudno jest jeść mniej niż zwykle, gdy zawsze masz jakieś resztki z wczoraj, lub gdy nie masz nic innego do jedzenia oprócz warzyw (lub odwrotnie, gotową pizzę w zamrażarce).

W końcu wydajemy więcej na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy, ponieważ nie możemy oprzeć się pokusie lub ponieważ nie wiemy, jak przygotować satysfakcjonujące posiłki z tanich składników (co jest prawie tak samo ważne jak wiedza, ile one kosztują).

W tym artykule pokażę, na czym nie należy oszczędzać, na podstawie przykładów błędnego rozumowania. Podam też kilka wskazówek, jak wydawać mniej, nie czując się pozbawionym i nie mając

Na czym naprawdę nie warto oszczędzać ?

Oszczędzanie pieniędzy na opiece zdrowotnej to zły pomysł. Jeśli jesteś chory, poczujesz się lepiej, jeśli sam się wyleczysz, niż jeśli będziesz się sam leczył lub odkładał leczenie do czasu, aż problem będzie znacznie poważniejszy. Różnica między lekiem a suplementami polega na tym, że lek rozwiązuje problem spowodowany przez chorobę, podczas, gdy suplement maskuje objawy. Leczenie choroby, która przeszła już w fazę przewlekłą, wymaga coraz silniejszych leków, które z czasem stają się coraz droższe. Może to prowadzić do poważnych problemów finansowych w przyszłości.

Najważniejsze, z punktu widzenia budżetu, jest to, aby nie kupować najtańszych materiałów wykończeniowych. Przykładem może być remont mieszkania.

Płytki, parkiet i panele są droższe niż linoleum czy wykładzina PCV. Jeśli jednak planujesz zostać w swoim mieszkaniu przez minimum kilka lat (nie licząc okresu, kiedy wprowadzisz się do niego z partnerem), warto zainwestować w lepsze materiały.

Warto również postarać się o materiały lepszej jakości podczas remontu mieszkania (np. poprzez zastosowanie granitowych blatów). Nierzadko zdarza się, że po zakupie tanich płytek (powiedzmy po 90 zł za metr kwadratowy), w ciągu roku lub dwóch lat trzeba je wymienić, bo zostały uszkodzone podczas montażu (mnie się to raz zdarzyło).

Co to są “materiały wykończeniowe”? To te, które wytrzymają co najmniej 5 lat: podłogi, płytki łazienkowe i kuchenne, szafki kuchenne i armatura łazienkowa (zlewozmywaki, baterie itp.), dachówki. Do tej kategorii zaliczam również drzwi i ramy okienne.

Nie mówię tu o zaoszczędzeniu 10 dolarów miesięcznie na ubezpieczeniu samochodu poprzez wzięcie udziału w kursie jazdy online. Mówię o zaoszczędzeniu 10.000 dolarów rocznie. To właśnie znaczy kupić tańszy fotelik samochodowy, albo jeździć z łysymi oponami.

Doprawdy, nie ma czynów tak nikczemnych, tak ohydnych i odrażających, jak poświęcenie niewinnej i bezbronnej istoty, człowieka, na ołtarzu zysku i chciwości. Nie sądzę, że takie jest moje nastawienie tylko dlatego, że jestem chrześcijaninem; myślę, że większość ludzi czułaby to samo. A jednak widzimy ludzi, którzy robią to każdego dnia: ryzykują życie swoje i swoich dzieci, aby zaoszczędzić pieniądze.

Nie są po prostu głupi. Dokładnie sprawdzili, ile mogą stracić, jeśli zdarzy się wypadek. I zamiast płacić za bezpieczeństwo, decydują się na podjęcie ryzyka rozbicia samochodu lub potrącenia dziecka przez samochód.

Pomyśl o tym przez chwilę. Wiele osób, które znasz, codziennie dokonuje tego rodzaju obliczeń: ile jest warta moja rodzina? Ile wynosi miesięczna pensja? Ile lat? Ile żyć? Jeśli mógłbym zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy, oszczędzając na tym, to