Matematyka w związku, czyli 3 najgorsze miłosno-finansowe pułapki

Powodem jest to, że widzę wielu ludzi w związkach, którzy traktują pieniądze jako korzeń wszelkiego zła, a to ma katastrofalne skutki. Im więcej walczą o pieniądze, tym bardziej się nienawidzą i pieniądze stają się prawdziwym problemem w ich związku.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku par, w których jeden z partnerów zarabia znacznie więcej niż drugi. Moim zdaniem zbudowanie “finansowej przyjaźni” na tym etapie jest bardzo ważne, aby uniknąć nieporozumień i pretensji.

Często słyszę, jak ludzie narzekają, że ich współmałżonek lub partner “zawsze jest zorientowany na pieniądze”. Chodzi im o to, że za bardzo przejmują się oszczędzaniem, zarabianiem lub wydawaniem pieniędzy.

Jest to powszechna pułapka miłosno-finansowa, w którą możesz wpaść i jest ona bardzo niebezpieczna dla Twojego związku. Dlatego chcę Ci pomóc jej uniknąć!

Pułapka nierównych dochodów, a relacja

Ostatnio dostaję wiele pytań o to, jak radzić sobie z różnicą w dojrzałości finansowej między partnerami.

Jeśli twój partner jest bardziej zdyscyplinowany finansowo niż ty i ma bardziej ostrożne podejście do pieniędzy, może to być trudne. Możesz czuć się niedowartościowany, ponieważ twoja znacząca druga osoba nie rozumie, że jesteś gotów podjąć pewne ryzyko (i popełnić błędy), aby powiększyć swój majątek. Możesz nawet mieć wrażenie, że on lub ona nadużywa cię finansowo, ponieważ nie ufa ci w kwestii twoich własnych pieniędzy (i dlatego ogranicza lub zabrania ci podejmowania pewnych decyzji). Z drugiej strony, jeśli twój partner jest lekkomyślny i nieodpowiedzialny w kwestii pieniędzy, może czuć się niedowartościowany, ponieważ nie ufasz mu i chcesz podejmować wszystkie najważniejsze decyzje finansowe razem z nim.

Moje pieniądze są mojsze, niż Twojsze – pułapka kłótni finansowych

A teraz przejdźmy do rzeczy. Pierwsza pułapka ma związek z tym, że kłótnie na tle finansowym są niebezpieczne dla związku i mogą prowadzić do dużych problemów. Tutaj omówimy, jak uniknąć trzech najczęstszych błędów.

Każdy z nas ma “osobowość pieniężną”. Istnieją dwie części tej osobowości: profil ryzyka i styl inwestycyjny. Niektórzy ludzie są bardzo niechętni do podejmowania ryzyka, jeśli chodzi o pieniądze, a inni są skłonni do podejmowania dużego ryzyka, ponieważ rozumieją, co robią. Nie ma nic złego w żadnym z tych podejść — pod warunkiem, że nie popełniasz błędu wymyślania planów finansowych tylko po to, by zadowolić współmałżonka, ale zamiast tego od początku podejmujesz decyzje wspólnie.

Drugi błąd polega na wzajemnym podejmowaniu decyzji. Jeśli poślubisz kogoś, kto ma zupełnie inny profil ryzyka lub styl inwestowania niż ty, nie pozostaje ci nic innego, jak poznać wzajemne poglądy i podejmować decyzje zgodnie z nimi.

Jak powinniśmy zarządzać naszymi pieniędzmi? To zależy od wielu czynników: poziomu dochodów, sytuacji rodzinnej, wieku i tak dalej…

Trzecią pułapką jest nadmierna wiara w swoje możliwości (lub ich brak) podejmowania decyzji finansowych. Nikt nie jest dobry we wszystkim; jeśli jesteś kiepski z matematyki, nie ma w tym żadnego wstydu — przynajmniej w moim przypadku…

Zarabiane i wydawanie. Finansowe zdrady – pułapka nieuczciwości

Jeśli ty i twój partner za dużo kłócicie się o pieniądze, to nie dlatego, że jedno z was ma rację, a drugie się myli. To dlatego, że oboje macie rację. Nie można mieć racji i jednocześnie się mylić. Możecie jednak razem popełnić kilka całkiem głupich błędów.

W rzeczywistości chciałbym opowiedzieć Ci o trzech najgorszych błędach finansowych popełnianych przez pary — błędach, które są naprawdę powszechne i naprawdę destrukcyjne. Są to:

  1. Niewierność finansowa (kiedy jedna osoba ukrywa swoje wydatki przed partnerem)
  2. Nieuczciwość finansowa (kiedy jedna z osób kłamie lub podaje nieprawdziwe informacje finansowe swojemu partnerowi)
  3. Pieniądze, jako źródło stresu w twoim związku

Niewierność finansowa to sytuacja, w której jedna z osób utrzymuje swoje działania finansowe w tajemnicy przed partnerem. Obejmuje to zakupy dokonywane online lub za pomocą gotówki, wypłaty z bankomatów, fundusze wpłacane na konta w cudzym imieniu lub zakupy kartą kredytową dokonywane poza domem, lub w podróży, o których partner nie wie. Największym problemem jest tu brak zaufania między partnerami i erozja fundamentów związku…