Prędzej czy później każda para staje przed pytaniami: czy należy połączyć dochody i wydatki, kto będzie zarządzał budżetem i jak to zrobić? Na pierwsze dwa pytania para może odpowiedzieć tylko w trakcie rozmowy. Jeśli chodzi o organizację wspólnego budżetu, jest kilka wskazówek.
Tradycyjnie można wyróżnić trzy modele wspólnego budżetowania: oddzielny, wspólny i mieszany. Granice między nimi są dość niewyraźne, ale nadal istnieją zasadnicze różnice. Na czym one polegają i jak usprawnić budżet domowy?
Oddzielny budżet
Ten rodzaj budżetu zakłada, że para nie ma wspólnych relacji finansowych. Wszystkie wydatki są indywidualne, a dochód jest nietykalny. Nikt z pary nie rości sobie prawa do zarobków drugiej osoby, a wspólne wydatki są dzielone po równo lub postrzegane jako dar, lub element zalotów. Zwykle dotyczy to par, które jeszcze nie mieszkają razem lub które niedawno zamieszkały razem i rozpoczęły wspólne życie.
Budżet mieszany
Budżet mieszany jest zawsze porozumieniem między partnerami. Pary, które przechodzą do tego modelu, mają wspólne finanse i finanse osobiste. Wspólne fundusze każdy może wydać tylko na wcześniej określone artykuły, a żadne z małżonków nie ma prawa rościć sobie praw do osobistych funduszy drugiego. Ta zasada budżetowania jest najczęściej stosowana przez pary, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i w których oboje partnerzy mają dochody. Zazwyczaj jeden z partnerów jest bardziej zaangażowany w szczegóły planowania wydatków i księgowania przychodów — przyjmuje on rolę głównego księgowego.
Budżet wspólny
Wszystkie zarobione pieniądze stanowią budżet rodzinny. Przejście na budżet wspólny oznacza, że w małżeństwie nie ma już podziału dochodów i wydatków na „moje” i „twoje”. Pula jest teraz wspólna i odpowiedzialność jest wspólna. Nie ma znaczenia, kto ile zarabia, a kto ile wydaje. Ten rodzaj budżetu jest zwykle odpowiedni dla rodzin, które mieszkają razem od dłuższego czasu, dla par, które niedawno urodziły dzieci, lub dla rodzin, w których jeden z partnerów zarabia znacznie więcej niż drugi.
Jak wybrać model budżetu wspólnego?
Wspólny budżet opiera się na wzajemnym zaufaniu, porozumieniu, wygodzie i dobrym planowaniu. Wybierz program, który ci odpowiada, i omów go z partnerem, a także zastosuj narzędzia finansowe, które mogą być przydatne. Na przykład wspólne konto z dwiema kartami, wnioski o wydatki i dochody, które oboje partnerzy mogą prowadzić jednocześnie, opcje oszczędzania — wspólny „bank rodzinny” lub dwie osobiste skarbonki dla każdego. Próbuj i eksperymentuj, ale zawsze pamiętaj — ważne jest, aby znać swoje miesięczne wydatki obowiązkowe, śledzić swoje dochody oraz aktualizować listę wydatków obowiązkowych co najmniej raz na pół roku.