Jak oszczędzać pieniądze?

Wiele z nas zarabia zbyt mało, aby można było sobie pozwolić na oszczędzanie? Otóż nie jest ważne ile zarabiasz, ale jak gospodarujesz pieniędzmi. Może się wydawać to zupełnie oderwane od rzeczywistości i fakt istnieją sytuacje, w których ledwo wiążemy koniec z końcem, jednak czy jest tak zawsze? Większości z nas wydaje się, że potrafią dobrze dysponować pieniędzmi, jednak nie mamy wykształcenia ekonomicznego. Czy rodzice uczyli nas jak dobrze wydawać pieniądze? Okazuje się bowiem, że pieniądze można wydawać dobrze lub źle. I nie chodzi tu tylko o ich ilość. Chodzi o przemyślane zakupy. Istnieje wiele sposobów na racjonalne gospodarowanie zarobkami. Choć rachunki ciągle drożeją, inflacja rośnie, a dzieci potrzebują coraz więcej rzeczy, warto nauczyć się jak planować wydatki.

Od czego zacząć?

Najważniejszą zasadą jest brak długów. Choć już na starcie rodzimy się z długiem publicznym, w młodości zaciągamy kredyt na mieszkanie, są długi zbędne. Zawsze należy kalkulować każdą pożyczkę, czy to z banku czy od znajomych lub rodziny. Czy cel na który potrzebujemy pożyczyć pieniądze jest nam niezbędny do życia, czy można zminimalizować koszty, czy przyniesie nam zysk? Jeśli potrzebujesz nowego samochodu, zastanów się nie tylko nad tym czy stać Cię na spłatę rat, ale także nad tym ile pieniędzy Ci pozostanie, czy samochód przyniesie Ci zysk. Jeśli przykładowo potrzebujesz samochodu bo zmieniasz pracę na lepiej płatną, ale znajdującą się dalej od Twojego miejsca zamieszkania, będzie to inwestycja. Natomiast jeśli zmieniasz samochód, bo stary Ci się znudził, wymaga naprawy lub po prostu chcesz się łatwiej przemieszczać, wybierz taki, który będzie wymagał najmniejszej pożyczki oraz mniej wkładów w późniejszym terminie. Co to znaczy? To proste, musisz przewidzieć kolejne wydatki, jak np. wymiana opon. Istnieją samochody do których jedna opona będzie kosztowała tylko co 4 do innego modelu.

Warto stworzyć sobie specjalny zeszyt w którym zapiszesz swoje wydatki.
Najważniejsze z nich to:

  • rachunki
  • żywność
  • ubrania
  • opłaty za szkołę/karnety/dietę
  • paliwo i podróże
  • uroda

Dzięki rozplanowaniu budżetu znacznie łatwiej będzie Ci nad nim zapanować. W pierwszej kolejności od budżetu domowego odejmij rachunki, opłaty stałe, raty kredytów. Jeśli wiesz ile wydajesz na pozostałe rzeczy podziel kwotę jaką przeznaczasz na każdą z nich i odejmij na początek po 10 zł, w kolejnym miesiącu możesz odjąć więcej, w ten sposób zaczniesz oszczędzać, choć na początku niewielkie sumy, jeśli nad tym zapanujesz, zaczniesz gromadzić znacznie więcej.

Jeśli natomiast nie wiesz ile na co przeznaczasz, po opłaceniu wszystkich zobowiązań podziel pozostałą kwotę na liczbę dni do następnej wypłaty. Trzymaj się harmonogramu, jeśli masz 50 zł na dzień, nie wydawaj więcej. Jeśli robisz zakupy raz na tydzień zsumuj ile możesz wydać w całym tygodniu.

Dobrym sposobem jest również otworzenie dodatkowego konta oszczędnościowego, na które będziesz wpłacać pozostałą po zrobieniu zakupów kwotę, raz to będzie 2 zł innym razem 5 zł a jeszcze innym wpłacisz całe 50 zł, bo danego dnia nie robiłeś zakupów, dzięki temu na koniec miesiąca zgromadzić się może niezła sumka.

Niektóre banki mają w swojej ofercie mini konta oszczędnościowe, które działają w sposób automatyczny, po prostu podczas robienia zakupów kwota jest zaokrąglana i ta część wędruje na konto oszczędnościowe.

Jak ograniczyć wydatki

Mówiąc o ograniczeniu wydatków, nie trzeba od razu wszystkiego sobie odbierać. Ograniczenie to nie zawsze rezygnacja, warto o tym pamiętać. Przede wszystkim planuj. Najwięcej pieniędzy tracimy na produkty spożywcze i odzież. Mówiąc o produktach spożywczych zastanów się ile razy w sklepie nie byłeś pewien czy coś masz w domu i kupowałeś na wszelki wypadek? Ile razy poszedłeś na zakupy głodny i kupiłeś o wiele więcej niż było potrzebne? Zawsze rób listę zakupów, staraj się nie kupować niczego czego na niej nie zapisałeś. Szukaj promocji. Istnieje wiele aplikacji, które nie tylko tworzą listę zakupów, ale od razu pokazują gdzie aktualnie znajduje się promocja na dany produkt. Choć wymaga to chwilki czasu więcej, zaoszczędzenie kilku złotych każdego dnia, przyniesie znacznie większą korzyść pod koniec miesiąca.
Przy kupnie ubrań warto jest kupić lepszą jakościowo rzecz, wykonaną z dobrych materiałów – bo wystarczy na znacznie dłuższy okres czasu, dlatego sprawdzaj metki. Postaraj się płacić gotówką. Badania naukowe pokazują, że znacznie trudniej rozstajemy się z pieniędzmi w formie gotówkowej niż elektronicznej. Kiedy widzisz ile masz w portfelu i ile zostaje po zrobieniu zakupów, znacznie bardziej wpływa to na ograniczenie wydawania pieniędzy.