Dom czy mieszkanie? Oto jest pytanie…

Wydaje się, że główny wybór jest pomiędzy mieszkaniem a domem. Oczywiście nie jest to jedyna opcja, ale to jest to, o czym myślimy w tej chwili, więc odłóżmy na bok inne rzeczy, takie jak mieszkanie w akademiku czy hostelu.

I niezależnie od tego, gdzie będziesz mieszkał, przez większość czasu będziesz wydawał pieniądze na czynsz. Więc po prostu porównajmy, która opcja jest tańsza.

Na razie zostawmy na boku jedno ważne pytanie: czy zostaniesz w swoim miejscu na długo? Jeśli masz w planach przeprowadzkę, budowę, sprzedaż lub rozbudowę w ciągu kilku lat, to tak naprawdę nie ma znaczenia, od czego zaczniesz – i tak wkrótce się przeprowadzisz. W takim przypadku radziłbym nie przywiązywać się zbytnio do mieszkania lub domu, ponieważ prędzej czy później i tak będziesz chciał zmienić miejsce zamieszkania (lub powinieneś to zrobić). Ale jeśli chcesz pozostać w jednym miejscu przez jakiś czas i uniknąć przeprowadzki z dziećmi, to uważam, że wybór miejsca zamieszkania ma sens w zależności od tego, co najbardziej pasuje do Twojej rodziny (więcej na ten temat poniżej).

Zalety posiadania mieszkania

Jest wiele powodów, dla których mieszkanie jest lepsze od domu. Najbardziej oczywistym z nich jest to, że mamy mniejszą przestrzeń do sprzątania i utrzymania. To duża zaleta.

Opłaty za mieszkanie są dużo niższe niż za dom – nie trzeba płacić za prąd, wodę, ścieki, ogrzewanie i klimatyzację. W mieszkaniu łatwiejsze jest przygotowywanie posiłków. Tutaj możesz kupować i jeść to, na co masz ochotę, nie myśląc o innych, którzy mieszkają w twoim domu.

Mieszkamy w bardzo starym budynku, w którym nie ma windy, co oznacza, że musimy chodzić po schodach za każdym razem, gdy idziemy do naszego domu. To ćwiczenie pomaga nam utrzymać formę, ale po pewnym czasie nas męczy. Poza tym, jeśli ktoś z naszej rodziny będzie potrzebował pilnej pomocy medycznej, będziemy mogli ją uzyskać szybciej, ponieważ nasz dom znajduje się bardzo blisko szpitali i gabinetów lekarskich. Myślę, że w domu potrzebowalibyśmy więcej czasu na szukanie miejsc parkingowych i jeżdżenie z jednego miejsca do drugiego.

W mieszkaniu mamy więcej okazji do komunikowania się z ludźmi z różnych kręgów społecznych. Poznajemy nowych sąsiadów za każdym razem, gdy ktoś się wprowadza do budynku lub gdy w już zajętym mieszkaniu pojawiają się nowi lokatorzy.

Kiedy mieszkasz w mieszkaniu, możesz być bliżej swojego miejsca pracy, niż gdybyś mieszkał w domu. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas, ponieważ nie będziesz tracić godzin na dojazdy każdego dnia.

Zalety posiadania domu

W swoim własnym domu, będziesz mógł zrobić z nim co tylko zechcesz. Możesz go pomalować, papier ścienny to i zainstalować nowe podłogi. Możesz zmienić system elektryczny lub hydrauliczny. Możesz zbudować garaż lub pokład na domu i używać go do przechowywania lub jako warsztat.

Doświadczysz mniej hałasu od sąsiadów, niż gdybyś mieszkał w kompleksie apartamentów. W kompleksie apartamentów możesz być zmuszony do słuchania ludzi krzyczących na siebie, płaczących dzieci, huczących telewizorów i samochodów na parkingu przez całą noc.
Własność domu pozwala również na oddzielną pralnię, co może być zaletą.

Ogród może być również miłą rzeczą do posiadania, w zależności od Twoich upodobań.

Jeśli jesteś właścicielem domu, możesz również przechowywać rzeczy w garażu i uniknąć śniegu na podjeździe w zimie.

Wreszcie, jeśli jesteś właścicielem domu, a nie wynajmujesz go, możesz wykorzystać jego część jako pokój gościnny; to bardzo miłe, móc zapraszać członków rodziny na dłuższe wizyty.

Na co się zdecydować ? Dom, czy mieszkanie?

Najlepszą odpowiedzią na każde pytanie jest: „To zależy”. Tak samo jest i w tym przypadku. Wszystko zależy od etapu życia, na którym znajdujesz się Ty i Twoja rodzina. Rodzina z dziećmi do 15 roku życia na pewno szczęśliwsza będzie mieszkając w domu, z ogródkiem, w okolicach umożliwiających aktywność sportową i z dobrą jakością powietrza. Mieszkania często zlokalizowane są w bardziej głośnych i zanieczyszczonych rejonach miasta, ale z drugiej strony pozwalają oszczędzić bardzo dużo czasu na dojazdach. Jeżeli planujesz dokonanie właściwego wyboru, przede wszystkim skup się na najważniejszych Twoich potrzebach.