5 sposobów na bezbolesny powrót do pracy po urlopie

Wszyscy słyszeliśmy, że wakacje to czas na nabranie energii, ale mogą one być również okazją do zrobienia kroku wstecz i oceny tego, co udało nam się osiągnąć do tej pory. Na przykład, jeśli pracowaliśmy nad dużym projektem i odnieśliśmy sukces, warto wziąć kilka dni wolnego, aby to uczcić i podziękować innym za ich wkład.

Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, jest powrót do pracy po urlopie, który pozostawia nas wyczerpanymi. Dlatego powinniśmy zastanowić się, jak chcemy spędzić nasz urlop. Zaplanujmy go tak, aby w pełni wykorzystać urlop i wrócić odświeżonym i gotowym na nowe wyzwania – podpowiadają psychologowie biznesu.

Po wakacjach, kiedy nadchodzi czas powrotu do pracy, wielu z nas czuje się nieco zblazowanych. Jest to normalna reakcja na koniec wakacji.

Istnieją jednak sposoby na uniknięcie tego stanu, a jednym z nich jest zaplanowanie kolejnych wakacji. Oto dlaczego: zaczniesz się ekscytować wyjazdem, kiedy pomyślisz o tym, gdzie pojedziesz i jak się tam dostaniesz.

Mówienie sobie “jadę na wakacje” nie do końca to załatwia sprawę. Musisz przejść przez ruchy, aby dowiedzieć się, gdzie idziesz i jak. To da ci jasny komunikat, że praca się skończyła, ale następne wakacje już niedługo.

Po części jest to tylko sztuczka mająca na celu przypomnienie sobie, że praca to nie wszystko; jest to pomoc w zarządzaniu nastrojem. Ale częściowo jest to prawdziwe: planowanie podróży naprawdę może pomóc ci wrócić do rytmu pracy, przypominając sobie, że wakacje są zabawne i warte planowania z wyprzedzeniem, więc zawsze powinny być częścią twojego harmonogramu, kiedy się w nim zmieszczą.

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem wakacji i urlopów, czy nie, to oczywiste, że wszyscy ich potrzebujemy. Pomagają nam odpocząć i naładować akumulatory, a bez nich nasze życie byłoby nie do zniesienia. Ale problem polega na tym, że po spędzeniu wakacji na relaksie na plaży, ciężko jest wrócić do pracy.

Sposoby na gładki powrót do tornada obowiązków

 1. Motywacja, czyli zaplanuj swoje następne wakacjeNie, to nie jest ani żart, ani sugestia. Jak właśnie widzieliśmy, planowanie następnej podróży pomaga zapomnieć o poprzednim wyjeździe i wtedy można nagle zapytać siebie: “dlaczego jestem taki leniwy? Przecież wiem, co mam do zrobienia! Powinienem pracować!”
 2. RozpoznanieKiedy przekroczysz próg swojej firmy, absolutnie nie wysyłaj maila. Najpierw zrób rozeznanie i zapytaj przełożonego lub kolegów, co ważnego wydarzyło się podczas Twojej nieobecności, nad czym aktualnie pracują, czy są jakieś nowe projekty dla Twojego zespołu – będziesz mógł spokojnie wejść w rytm pracy firmy, bez zamieszania i bezsensownego stresu.
 3. Ustal realny, mierzalny cel pierwszego dnia pracyZrób listę tego, co chcesz zrobić. Użyj do tego kalendarza lub planera. Nie wysyłaj sobie po prostu wiadomości e-mail; użyj kalendarza lub planera, który będzie widoczny na biurku i będzie zawierał więcej szczegółów niż Twój smartfon. To pomoże Ci pozostać zorganizowanym i skoncentrowanym.

  Jeśli masz zadania, które wymagają kreatywności i strategicznego myślenia, zaplanuj je na późniejszą część tygodnia, kiedy wrócisz do pracy na pełnych obrotach.

 4. Przestawienie autoresponderaZaraz po świętach potrzebujesz trochę czasu, aby odzyskać energię, ale nie za dużo. Tak naprawdę, powinieneś zacząć dzień od najmniej wymagających zadań: autorespondera i kontynuacji rozmów telefonicznych. Możesz mieć pokusę, aby zaznaczyć “poza biurem” lub “na urlopie”, ale oprzyj się temu: odpowiadanie na e-maile to doskonały sposób na wypełnienie dnia bez przesady. Jak więc przebrnąć przez ten okres? To proste – ustaw autoresponder, w którym wyjaśnisz, że wróciłeś z ograniczonymi możliwościami i że byłoby świetnie, gdyby ludzie mogli wysyłać Ci wiadomości przez telefon lub osobiście, abyś mógł się z nimi skontaktować od razu.
 5. Regulujemy się do zadań po powrocie – ustawienie nowego rytmuW porządku. Dobrze! Cieszę się, że miałeś udany i wspaniały czas na wakacjach. To jest ważne. Bo to oznacza, że jutro będziesz wypoczęty, zrelaksowany i gotowy do powrotu do pracy. Prawda?

  Cóż, nie do końca. Jedną z rzeczy, które zauważyłam jest to, że podczas gdy wiele osób mówi, że świetnie się bawiło na wakacjach – i rzeczywiście, z ich zdjęć i opisów wynika, że tak było – prawie wszyscy, którzy właśnie wrócili z dużej podróży wyglądają jak diabli.

  A to oznacza, że przez kilka następnych dni będziesz musiał walczyć ze smutnym, zagubionym uczuciem, gdy zanurzysz się z powrotem w codziennej harówce. To dobrze, jeśli chcesz poświęcić tydzień lub dwa na powrót do normalnego życia, ale jeśli masz ochotę wrócić prosto do trybu pracy jutro rano (lub co gorsza, zacząć wakacje od nowa), chciałbym zaproponować środkową ścieżkę: Spróbuj wrócić do trybu pracy po urlopie, robiąc tym razem coś innego.

Być może lepszym sposobem byłoby złagodzenie powrotu do trybu pracy poprzez wprowadzenie niewielkich zmian w codziennym harmonogramie i obciążeniu pracą, ale te zmiany będą wymagały siły woli i dyscypliny, które są teraz w niedoborze.