W rzeczywistości okazuje się, że rozwiązanie problemu tanich zakupów jest całkiem proste. Wspominaliśmy już o badaniu Eurostatu, z którego wynika, że Polacy marnują 42% kupowanej żywności. Choć badanie przeprowadzono w 2004 roku, sytuacja od tego czasu nie uległa znaczącej poprawie, a wręcz przeciwnie — prawdopodobnie się pogorszyła.
Te dwa fakty razem wzięte oznaczają, że marnujemy ogromne ilości pieniędzy na jedzenie. Głównym tego powodem jest to, że nie ma dobrych powodów, aby wyrzucać całkowicie zdatne do spożycia jedzenie. Jeśli więc nie chcesz wyrzucać pieniędzy — a nie chcesz — musisz nauczyć się robić oszczędne zakupy.
10 sposobów na mądre zakupy spożywcze. Poniższe wskazówki pomogą Ci to osiągnąć:
- Kupuj tylko to, czego potrzebujesz.To najważniejsza zasada dla każdego, kto stara się oszczędzać na zakupach spożywczych. Okazuje się, że nawet osoby, które specjalnie nie pilnują swojego portfela, wydają średnio 4 000 zł rocznie na jedzenie, które wyrzucają. To prawie połowa wszystkich pieniędzy wydawanych na zakupy spożywcze! Co więcej, niektóre badania twierdzą, że nawet 90% tych odpadów jest niepotrzebnych. Kluczem jest tu planowanie.
- Zaplanuj swoją wyprawę na zakupy z wyprzedzeniem. W tym celu możesz skorzystać z internetowych przewodników po cenach lub po prostu przejrzeć ogłoszenia w niedzielnej gazecie. Zanim pójdziesz do supermarketu, miej jasną wizję tego, co chcesz kupić i ile to powinno kosztować. Jeśli nie zaplanujesz tego wcześniej, może się okazać, że wydasz więcej niż to konieczne, ponieważ kasjerka automatycznie włoży do torby rzeczy, których nie ma na Twojej liście.
Polacy często wyrzucają zepsute jedzenie; jeśli wiesz, że się zepsuje, to go nie kupuj. Najlepszym sposobem, aby nie marnować jedzenia, jest nauczenie się, jak prawidłowo przechowywać różne produkty — zwłaszcza owoce i warzywa.
- Zapoznaj się z cenami poszczególnych produktów.Niektóre produkty są tańsze w jednym sklepie niż w innym — a czasami różnica jest ogromna! W dużych miastach możesz skorzystać z porównywarek cen, takich jak Ceneo czy inna porównywarka cen, ale w mniejszych miejscowościach możesz być zmuszony do samodzielnego wykonania pewnych czynności. Odwiedź każdy z lokalnych sklepów z osobna i porównaj ceny produktów i innych artykułów spożywczych.
Kilka lat temu zacząłem śledzić ceny artykułów spożywczych w moim mieście i okazało się, że mój ulubiony supermarket jest tańszy od tego, z którego korzystałem wcześniej .
- Jak wiele innych rzeczy w życiu, jedzenie ma swoje pory roku. W zależności od tego, gdzie mieszkasz i kiedy robisz zakupy, owoce lub warzywa mogą być dostępne w niższych cenach. Pamiętaj też, że jabłka są tańsze niż gruszki, a kapusta tańsza niż brokuły. Kupując produkty mięsne lub rybne, szukaj promocji lub po prostu sprawdź u rzeźnika, jakie są ceny i jaki kawałek mięsa wybrać.
- Nie rób zakupów na głodniakaPowszechnie wiadome jest, że robienie zakupów bez pełnego żołądka zwiększa objętość koszyka i maksymalizuje prawdopodobieństwo wypełniania go śmieciowym żarciem.
- Zrób listę zakupówJeśli chcesz kupić artykuły spożywcze bez marnowania pieniędzy, zrób listę zakupów. Nie jest to szczególnie głęboka lub zaawansowana wskazówka, ale działa jak urok i sprawia, że zakupy spożywcze są łatwiejsze i tańsze.
- Okazje – poszukaj promocjiDyskonty systematycznie walczą o najniższe dla swoich klientów ceny na wybrane produkty. Poluj na promocje a lojalność wobec marki odstaw na niższą półkę
- Kupuj niemarkowe produktyRobienie zakupów często wiąże się z wysoko funkcjonującymi nawykami zakupowymi. Z nawykami dobrze jest walczyć, ponieważ często kupując produkty znanych producentów, w dużej mierze płacimy za reklamę marki, pomimo tego, że na półce obok znajdziemy produkty wcale niekoniecznie gorszej jakości innego producenta lub brandu sklepowego.
- Kupuj on-lineDuże sieci standardowo oferują już swoim klientom możliwość zrealizowania zakupów z dostawą do domu. Oszczędzacie czas, paliwo i niejednokrotnie wydajecie na zakupy mniej, niż normalnie, ponieważ Wasze zakupy są bardziej przemyślane i mniejszy jest odsetek zakupów kompulsywnych.
- Pilnuj swojego budżetu. Zaplanuj i usztywnij miesięczne wydatkiCo miesiąc warto gromadzić dane zakupowe, dziś jest to o tyle łatwe, że możemy do tego zadania użyć aplikacji. Po podsumowaniu planujemy zakupy i budżet na nie na miesiąc następny i po prostu się go trzymamy żelaznym uściskiem.